çatalca tavuk yumurtası

Organik Köy Yumurtası

Taze, Günlük Köy Yumurtaları

Yumurta, yüzyıllardır insanların en temel besin kaynaklarından birisidir. Dişi hayvanların, özellikle de kuşların embriyoyu muhafaza etmek için yumurtladıkları, oval şekilli cisimler olan yumurtalar pek çok hayvan tarafından yumurtlasa da ilk akla gelen daima tavuk yumurtalarıdır.

Tavuk yumurtası sayısız ürünün hazırlanmasında kullanılır. Dünyanın bütün mutfaklarında, en şatafatlı restoranlarında kendine yer bulur. Üstelik son yıllarda hazır gıda üretiminde ortaya çıkan büyük artış, yumurtaların hemen kullanıma hazır, pastörize yumurta tozu halinde üretilip tüketime sunulmasını da yaygınlaştırmıştır. Yumurta, çok yönlü bir besin kaynağıdır ve boyatılması dışında yapay yöntemlerle bir hile katılamaz. Bir tavuk yumurtasının %66’sı su, %34’ü katı halde bulunur. Gerek içerisi gerekse kabuğu farklı vitaminleri barındırır.

çatalcadan organik yumurta
yumurta organik çatalcadan

Cinsine göre bir tavuk senede 150 ila 300 arasında yumurta yumurtlar. Bir tavuk tam randımanlı yumurtladığı taktirde ömrü boyunca 135 kg kadar yumurta verir. Bu da onun neredeyse ağırlığının 70 katına denk gelir. Düzenli yumurtlaması için yumurtalarının günlük alınması gerekir. Bu, onun veriminin arttırır. Ortalama bir doğal yumurta 60 gr ağırlığındadır. %58’ini yumurta akı oluştururken %32’sini de sarısı oluşturur. Yumurtanın boyutları ortalama 60 gr gelir. 100 gr tavuk yumurtasında 75 ila 80 kalori arasında vitamin vardır.

ORGANİK YUMURTASININ FARKI

Günümüzde endüstriyelleşme her alanda olduğu gibi yumurta alanında da kendini gösteriyor. Bu yüzden marketlerde reyonlara baktığınızda pek çok farklı yumurta ile karşılaşıyorsunuz. Her ne kadar dışarıdan bir müdahale edilemiyor olsa da yumurtaların farklılıkları tavuk çiftliğinin koşullarına ve tavukların beslenme şekillerine göre değişiyor. Bu noktada ilk ve en fazla karşımıza çıkan geleneksel yumurtalar oluyor. Bunlar en ucuz yumurtalar olup gün ışığı görmeyen, vitaminlerle gelişim süreci hızlandırılan tavuklardan elde edilen yumurtalardır. Organik yumurta dediğimiz ise tamamen organik gıdalarla beslenen tavuklardan elde edilen yumurtalardır. Organik köy yumurtası adı da verilen bu yumurtaları yapan tavukların gelişim sürecinde herhangi bir antibiyotik, hormon kullanılmaz. Bu da daha sağlıklı yumurta demektir.

Kapınıza Teslim Ediyoruz

Haftada 2 Gün, istanbul ilçelerine gönderim

Tüm siparişlerinizi özenli bir şekilde hazırlayıp, ayağınıza kadar getiriyoruz.

Organik ürünlerimizi evinize, işyerinize hızlı ve güvenilir bir şekilde teslim ediyoruz.

BİLGİLERİNİZİ PAYLAŞIN. DOĞAL, SAĞLIKLI ÜRÜNLERİ AYAĞINIZA GETİRELİM

doğal çiftliğimizden kapınıza

  İstanbul'un Tüm İlçelerine Ulaştık

  Avrupa yakasında etkin bir şekilde hizmet vermekteyiz. Siparişlerinizi kendi çiftliğimizde özenle hazırlıyoruz. Haftada 2 gün arzu edilen saatlerde siparişlerinizi vermiş olduğunuz ev ya da işyeri adreslerinize teslim ediyoruz.. Esnek teslimat saatlerimiz ile size uygun teslimat takvimi oluşturabiliyoruz.

  Haftalık 30.000 Yumurta Üretiyoruz

  Fabrikasyona dönmek istemiyoruz. O yüzden yumurta üretim adetlerimizi belli sayıda tutmaya çalışıyoruz. Kendi kontrolümüzde, kendi tavuklarımızdan üretmiş olduğumuz organik köy yumurtalarımızı günlük olarak satışa sunuyoruz.

  organik yumurtalar

  Tamamen Organik. Gezen Tavuk Yumurtaları

  organik çatalca yumurtası
  hakiki taze yumurta

  BESİN DEĞERİ YÜKSEK

  Protein, Omega3, B vitaminleri, D vitamini ve birçok minareli barındırması açısından yumurtanın besin değeri çok yüksektir. Besleyici değerleri vücudun ihtiyacı olan birçok temel ihtiyacı karşılamaktadır. Ayrıca birçok hastalığa karşıda vücudun direncini arttırmaktadır.

  çatalca yumurta çiftliği

  KENDİ KÖY ÇİFTLİĞİMİZDEN

  Sağlık ve temizlik açısından tüm şartları sağlamış, kendi çiftliğimizden tamamen doğal ortamda beslediğimiz tavuklarımızın yumurtalarını satışa sunuyoruz. Her türlü hastalığa karşı tavuklarımız aşılanmakta ve sürekli uzman ekibimiz tarafından kontrol altında tutulmaktadır.

  çatalca çiftlikten organik yumurta

  SEVDİKLERİNİZİN SAĞLIĞI İÇİN

  Doktorların ve uzmanların uyarılarını dikkate alan aileler daha doğal ve besin değeri daha yüksek gıdaları tüketmeye çalışmaktadırlar. Tamamen organik ve doğal köy ürünlerimizi hem kendi sağlığınız hem de sevdiklerinizin sağlığı için güvenle tüketebilirsiniz.

  Günlük Taze Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

  Gezen tavuk yumurtası üzerinden değerlendirdiğimizde yumurta tüketmenin oldukça fazla faydası vardır. Bu bakımdan yumurtanın en büyük özelliklerinden birisi kırımızı ete nazaran çok daha uygun fiyatlı ve çok daha kaliteli bir protein kaynağı olmasıdır. 1 ota boy yumurta, 5.5 gram protein içerir. Bu da bir kişinin günlük protein ihtiyacının %11’i ediyor. Bilimsel araştırmalara göre de özellikle sporcuların kas kitlesinin arttırılmasında, enerjilerinin korunmasında en faydalı besin, yumurtadır. Bu araştırmaya göre haftada 6 adet yumurta tüketmek vücudun enerji üretimini büyük miktarda arttırmaktadır.

  KALİTELİ PROTEİN DEPOSU

  Yumurta, proteinlerin temel birimi olan aminoasitlerin neredeyse tüm çeşitlerini bulundurmakla birlikte vücutta emilimi kolay sağlanabildiğinden protein açısından önemli bir besin kaynağıdır.

  KEMİK BOZUKLUĞUNU ENGELLER

  İçeriğindeki vitaminler, mineraller ve ayrıca protein zenginliği bakımından insan sağlığına pek çok faydası bulunan yumurtanın en önemli katkılarından biri de içindeki zengin kalsiyum içeriğinden ötürü kemik sağlığı korumasıdır.

  KANSIZLIĞI ENGELLER

  Kansızlığın en yaygın sebeplerinden olan demir eksikliği, besinlerle yeterli demir tüketilmediğinde ortaya çıkabiliyor. Bu konuda mutfağımızın birçok yerinde kullandığımız yumurtanın, demir minerali içeriği de hayli zengindir. Bu bakımdan kansızlığı engellemede de etkilidir.

  ZENGİN MİNERAL KAYNAĞI

  Günlük alınması ihtiyaç halinde olan mineral ve vitaminlerin birçoğunu sadece bir yumurta tek başına karşılayabilir.

  OMEGA 3 TAKVİYESİ

  Yumurtanın içeriğinde önemli ölçüde bulunan Omega-3 insan ve hayvan vücudunda üretilemeyen dışarıdan alınması gereken yağlardandır. Kanser riskini, depresyon belirtilerini, karaciğerde yağlanmayı azaltması ve daha birçok faydasıyla insan sağlığı için hayati bir vitamindir.

  KOLESTROLÜ DENGELER

  Kolestrolü dengeleyici özelliğe sahip yumurtanın, günde bir öğün tüketildikten sonra yanında tüketilecek besinlere dikkat edilmesi gerekir.

  KOLİN HAFIZA VİTAMİNİ

  Şehir hayatın doğurduğu unutkanlık sorunuyla başa çıkmanın yollarından biri de yumurta tüketmektir. Çünkü yumurta sarısı içeriğindeki kolin vitamini hem hafızayı kuvvetlendirir hem de beynin sağlıklı çalışması için önemli bir maddedir.

  KAN BASINCINI DÜŞÜRÜR

  Yumurta yapısındaki proteinlerle vücudumuzda birçok şeyi düzenlediği gibi kan basıncı üzerinde de tüketildiği halde kan basıncını düşürücü etkide bulunur.

  Yumurta, omega 3 bakımından son derece zengin. Kanser, kalp rahatsızlıkları, aktrit gibi kronik rahatsızlıklara yakalanma riski de yumurtanın sahip olduğu omega 3 ile düşürülebiliyor. Vücut tarafından da üretilmeyen bu besinin tamamen dışarıdan alınması gerekiyor ve yumurta bunu rahatlıkla yapıyor.

  Kalbin ve kasların normal fonksiyonlarına devam etmesi için gerekli olan B1, B2 vitaminleri ile sinir sistemi tarafından kullanılan B3 vitamini, gelişim için gerekli olan B5, B12 vitaminleri, bağışıklık sistemi için gerekli olan B6 vitamini ve diğer B vitaminleri de yumurta ile rahatlıkla temin edilebiliyor. Böbrek hastalıkları, diyabet, kalp hastalıkları, kolon kanseri, meme kanseri gibi ciddi rahatsızlıklara yakalanma riski de yumurta ile azaltılabilmektedir.

  Organik yumurta siparişi ile sahip olacağınız yumurtalar aynı zamanda kolin bakımından en zengin ürünlerden birisidir. Yetişkin kadınların günlük 450 mg, yetişkin erkeklerin ise günlük 550 mg kolin alması önerilir. Ortalama bir diyette de bunların altında kalınmaktadır. Bu da hücre sorunları, sinir hücreleri arasında iletişim problemleri, karaciğer kan yoluyla yağ taşınması gibi önemli problemlere neden olabiliyor. 1 adet yumurtada ortalama 80 ila 100 mg kolin içeriyor. Bu da etkili bir beslenme sağlıyor.

  Yumurta ayrıca selenyum mineralleri bakımından oldukça zengin… Peptit bileşenleriyle de yüksek tansiyonu dengeleyici görev üstleniyor. Çocuklardan yetişkinlere kadar herkeste eksikliği bir sorun olan D vitamini de yumurtada en ideal seviyede bulunuyor.

  Organik Tavuk Yumurtasının Besin Değerleri

  Organik tavuk yumurtası adını verdiğimiz yumurtalar dışarıda serbest gezen tavuklardan elde edilir. Tavuklar en temel besinleri olan bitkilerle, haşerelerle beslenir. Araştırmalar neticesinde de beslenme uzmanlarının en fazla tavsiye ettiği yumurta çeşitleri organik yumurta üretimi ile yapılan üretimlerdir. Organik yumurta, yani günlük doğal köy yumurtası ile geleneksel yumurtalar arasındaki en önemli fark, besin değeri noktasındadır. Hakiki köy yumurtası normal yumurtaya nazaran 3 kat daha fazla E vitamini, 1.5 kat daha fazla vitamin, 3 kat daha fazla omega 3, 7 kat daha fazla beta karoten, üçte biri kadar kolesterol bulundurur.

         YUMURTA BESİN DEĞERİ

  • 63 kalori
  • 4 gr yağ
  • 6 mg omega 3 yağ asidi
  • 505 mg omega 6 yağ asidi
  • 110 mg kolin
  • 4 gram su
  • 186 mg kolesterol (günlük ihtiyacın %62’si)
  • 5 gr protein (günlük ihtiyacın %11’i)
  • 214 IU A vitamini (günlük ihtiyacın %4’ü)
  • 4 IU D vitamini (günlük ihtiyacın %4’ü)
  • 4 mg E vitamini (günlük ihtiyacın %2’si)
  • 2 mg riboflavin (günlük ihtiyacın %2’si)
  • 1 mg B6 vitamini (günlük ihtiyacın %3’ü)
  • 7 mcg folat (günlük ihtiyacın %5’i)
  • 6 mcg B12 vitamini (günlük ihtiyacın %9’u)
  • 3 mg kalsiyum (günlük ihtiyacın %2’si)
  • 8 mg demir (günlük ihtiyacın %4’ü)
  • 3 mg magnezyum (günlük ihtiyacın %1’i)
  • 84 mg fosfor (günlük ihtiyacın %8’i)
  • 59 mg potasyum (günlük ihtiyacın %2’si)
  • 6 mg sodyum (günlük ihtiyacın %3’ü)
  • 5 mg çinko (günlük ihtiyacın %3’ü)
  • 9 mcg selenyum (günlük ihtiyacın %20’si) içerir.

  En Uygun Organik Yumurta Fiyatları

  Çatalca Organik olarak bizler Çatalca organik yumurta ihtiyaçlarına en başarılı çözümleri sunuyoruz. Tavuklarımız bizim çiftliğimizde asla endüstriyel gıdalar ya da hazır yemler yemez. Tamamen doğal arpa, buğday, mısır, tarla bitkileri, yeşillikler ve topraktan aldıkları besinlerle beslenir. Tamamen doğal bir ortamda, stressiz yaşam alanları yumurtalarımızın vitamin açısından oldukça yoğun olmasını sağlar.

  Haftalık 30.000 yumurta üretimi ile öne çıkan organik yumurta çiftliği olarak tamamen doğal besinlerle, doğal şartlarda yumurtalarımızı elde ediyoruz. Doğrudan kendi çiftliğimizden üretip satışa sunduğumuz için en uygun gezen tavuk yumurtası fiyatları ile karşınıza çıkıyoruz. Organik yumurta toptan satış hizmetlerimizde sizin zahmet çekmenize mahal vermeden, her nerede bulunuyorsanız kapınıza kadar yumurtalarınızı getiriyoruz. Üstelik son derece makul organik yumurta fiyatları ile kaliteye, doğallığa, tazeliğe en uygun fiyatlarla sahip olmanıza imkân veriyoruz. Sevdiklerinizin sağlığını muhafaza edeceğiniz, en güvenli gıdalarla besleneceğiniz bir konsept sunuyoruz.

  eve teslim